Ostatnio dowiedziałem się o fakcie, który nieźle zamieszał mi w głowie...
Wyobraźmy sobie dwie sytuacje.
Sytuacja 1.
Stoisz przed Galerią Centrum na ulicy Marszałkowskiej w Warszawie i czekasz na znajomego. W pewnym momencie podchodzi do ciebie Japończyk i pyta się "Jaki jest numer tego kwartału?" (czerwony znak zapytania).
Nieco zmieszany, prosisz go, aby powtórzył pytanie, bo nie do końca zrozumiałeś o co chodzi. Azjata powtarza i wyjaśnia, że chciałby poznać adres miejsca w którym razem teraz stoicie. Załapałeś o co chodzi i kompleksowo zaczynasz mu opisywać - "Znajdujesz się przed budynkiem Galerii Centrum Wars-Sawa, który ograniczony jest przez ulicę Marszałkowską, Złotą i Chmielną..." Japończyk przerywa ci z miną wyrażającą nieporozumienie i prosi o powtórne wyjaśnienie. Zaczynasz się trochę irytować, ale powtarzasz to samo co powiedziałeś przed chwilą. Widzisz jednak, że turysta dalej nie ma pojęcia o co chodzi, ale odchodzi, nie chcąc sprawiać ci dalszego kłopotu.
Czy powiedziałeś coś nie tak?
Sytuacja 2.
Zgubiłeś się w Tokio. Jesteś na skrzyżowaniu (w punkcie oznaczonym czerwoną kropką) i pytasz się pierwszego przechodnia o swoje położenie, żebyś mógł je wpisać do mapy, którą masz w telefonie.
Pierwszy napotkany mieszkaniec, uśmiecha się i grzecznie odpowiada, że znajdujesz się w okręgu 5, między kwartałami 16, 17, 21 i 14. Otwierasz szeroko oczy nie wiedząc co powiedzieć. Mieszkaniec widząc to zdziwienie powtarza to co powiedział, a następnie widząc twoje zmieszanie oferuje pomoc we wprowadzeniu lokalizacji do telefonu. Zerkasz na wyświetlacz... Faktycznie, działa ...
Ale co za cyferki, o których gadał ten skośnooki?
Dlaczego?
Japoński system adresowy różni się od zachodniego. Nazwy ulic są praktycznie nieużywane( z wyjątkiem starych części miast i słabo zaludnionych wiosek). Adres zapisuje się stopniowo, od największej jednostki geograficznej (prefektury) do najmniejszej (numeru mieszkania).
Prefektury są jednostkami administracyjnymi, czymś w rodzaju polskich województw. Są większe niż powiaty, miasta i wsie. Każdą z nich rządzi gubernator i jednoizbowy parlament. Japonia składa się z 47 j.a. (43 prefektur, 1 metropolii - Tokio, 1 dystryktu - Hokkaido, 2 prefektur miejskich - Osaka i Kioto).
Po prefekturze w adresie wymienia się miejscowość lub dzielnice które posiadają status miasta. Następną częścią adresu jest lokalizacja w ramach miejscowości - dzielnice.
Ostatnie trzy części adresu to numer okręgu miejskiego, kwartału i w końcu domu. Dwa pierwsze numery przydzielane są w zależności od oddalenia od centrum miejscowości. Ostatni (numer domu) zgodnie z ruchem wskazówek zegara wewnątrz kwartału w którym się znajduje.
Mnemotechnicznie:Ostatnie trzy części adresu to numer okręgu miejskiego, kwartału i w końcu domu. Dwa pierwsze numery przydzielane są w zależności od oddalenia od centrum miejscowości. Ostatni (numer domu) zgodnie z ruchem wskazówek zegara wewnątrz kwartału w którym się znajduje.
Prefektura -> miasto -> dzielnica -> nr okręgu -> nr kwartału -> nr domu
Przykład.
Tokyo Central Post Office
2-7-2 Marunouchi, Chiyoda-ku
Tokyo 100-8799.
W tym adresie Tokyo to prefektura, Chiyoda-ku jeden z okręgów. Marunouchi (numer 2) jest nazwą okręgu miejskiego. Ostatnie dwie cyfry (7-2) symbolizują kwartał i numer domu. W ostatnim wierszu mamy podany kod pocztowy składający się z trzech cyfr dywiz i 4 indywidualnych cyfry przydzielanych urzędowi pocztowemu.
Amazing, huh? :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz